Aktualności

16 stycznia 2018

Delegowanie pracowników: choroba czy symptom? Przemówienie prof. Danny’ego Pietersa

Gość Specjalny V EKMP: prof. Danny Pieters

Podczas V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy mieliśmy zaszczyt gościć w Krakowie profesora Danny’ego Pietersa z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. Jako jeden z największych ekspertów w Europie w dziedzinie  systemów ubezpieczeń społecznych, prof. Pieters zaprezentował przegląd najważniejszych problemów w toczącej się na ten temat debacie.

Delegowanie pracowników: choroba czy symptom?

Prof. Pieters przedstawił podstawowy, jego zdaniem, problem w przepisach o delegowaniu pracowników: chaos w zasadach dotyczących składek, rent i emerytur pracowników delegowanych. Z jednej strony, krajowe systemy zabezpieczeń społecznych są w Unii bardzo zróżnicowane. Z drugiej strony, pracownicy coraz częściej wykonują przynajmniej część swojej pracy w innym państwie członkowskim. Stąd techniczne dyskusje o wysokości składek i świadczeń wpływają bezpośrednio na rynek pracy w całej Unii Europejskiej.

Mobilność pracy – mobilność rent i emerytur

Jak zauważył nasz Gość Specjalny, dotychczas w Unii Europejskiej panowała zasada lex loci laboris – prawo ubezpieczeń społecznych podążało za pracownikiem. Obecne zmiany w rozporządzeniach UE mogą ten system znacząco zmienić. Mimo to, zdaniem prof. Pietersa, prawdziwy jednolity unijny rynek wymaga któregoś z odważnych rozwiązań:

  • osobna kasa ubezpieczeń dla pracowników delegowanych z całej Unii
  • powiązania ubezpieczeń społecznych z prawem podatkowym, a nie prawem pracy
  • pozostawienie wolnego wyboru samym pracownikom.

Mimo, że każda z powyższych propozycji wydaje się zbyt ambitna politycznie, Danny Pieters podkreślił potrzebę śmiałych kroków w odpowiedzi na zmieniający się rynek pracy. Usługi świadczone zdalnie, coraz większa mobilność, zmiana struktury zatrudnienia – nie pozwalają Unii na bezczynność.

Podsumowując, nasz Gość zaznaczył, że kontrowersje wokół delegowania pracowników to tylko początek szerszej debaty o zabezpieczeniu społecznym w Europie. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniem prof. Pietersa w formie tekstowej i z jego nagraniem w języku angielskim.

Tekst wystąpienia: DANNY PIETERS_VELMC

Nagranie wystąpienia: DANNY PIETERS na V ELMC (od 1:40:30)

Przemówienie Poseł Martiny Dlabajovej do uczestników V EKMP

Poprzedni post

Obejrzyj relację z pierwszego dnia V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy

Następny post