Aktualności

10 marca 2018

Obejrzyj relację z pierwszego dnia V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy

Nie mogłeś wziąć udziału w V Europejskim Kongresie Mobilności Pracy? Nic straconego!

Pierwszy dzień Kongresu był transmitowany na żywo, a nagranie jest wciąż dostępne tutaj (w języku angielskim).

Kongres otworzył Stefan Schwarz, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy – organizatora EKMP. Po nim głos zabrała Jadwiga Emilewicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, które w tym roku było współorganizatorem pierwszego dnia Kongresu. Następnie swoje przemówienie wygłosiła Marzena Rogalska z Dyrekcji Generalnej GROW. Zastąpiła ona komisarz Elżbietę Bieńkowską, która w ostatniej chwili została zmuszona do odwołania swojego udziału w Kongresie.

W dalszej kolejności uczestnicy wysłuchali wystąpienia Gościa Specjalnego, prof. Danny’ego Pietersa. Po nim przyszedł czas na pierwszą dyskusję panelową – „Problemy i nadużycia w pracy transgranicznej”, której uczestnikami byli m.in. przedstawiciele związków zawodowych. W kolejnym panelu „Centrum i peryferia jednolitego rynku UE” wzięła udział m.in. przedstawicielka KPMG, partnera merytorycznego tegorocznego Kongresu, Mădălina Racovițan.

Po przerwie na lunch uczestnicy mieli okazję do wysłuchania laureatów tegorocznej nagrody Labor Mobilisprof. Jozefa Pacoleta i Frederica De Wispealere z Instytutu HIVA na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Wraz z pozostałymi uczestnikami panelu szukali oni odpowiedzi na pytanie, czy Europa może przetrwać bez pracowników delegowanych.

Dostępne jest także nagranie z wieczornej Gali Labor Mobilis (w tłumaczeniu na język angielski). Można je obejrzeć tutaj.

 

Delegowanie pracowników: choroba czy symptom? Przemówienie prof. Danny'ego Pietersa

Poprzedni post

Akcja #ProtectionismIsNotFair - wyraź sprzeciw wobec protekcjonizmu!

Następny post