Aktualności

29 listopada 2017

Obejrzyj relację z pierwszego dnia V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy

Nie mogłeś wziąć udziału w V Europejskim Kongresie Mobilności Pracy? Nic straconego!

Pierwszy dzień Kongresu był transmitowany na żywo, a relacja (z tłumaczeniem na język angielski) jest wciąż dostępna tutaj.

Kongres otworzył Stefan Schwarz, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy – organizatora EKMP. Po nim głos zabrała Jadwiga Emilewicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, które w tym roku było współorganizatorem pierwszego dnia Kongresu. Następnie swoje przemówienie wygłosiła Marzena Rogalska z Dyrekcji Generalnej GROW. Zastąpiła ona komisarz Elżbietę Bieńkowską, która w ostatniej chwili została zmuszona do odwołania swojego udziału w Kongresie.

W dalszej kolejności uczestnicy wysłuchali wystąpienia Gościa Specjalnego, prof. Danny’ego Pietersa. Po nim przyszedł czas na pierwszą dyskusję panelową – „Problemy i nadużycia w pracy transgranicznej”, której uczestnikami byli m.in. przedstawiciele związków zawodowych. W kolejnym panelu „Centrum i peryferia jednolitego rynku UE” wzięła udział m.in. przedstawicielka KPMG, partnera merytorycznego tegorocznego Kongresu, Mădălina Racovițan.

Po przerwie na lunch uczestnicy mieli okazję do wysłuchania laureatów tegorocznej nagrody Labor Mobilisprof. Jozefa Pacoleta i Frederica De Wispealere z Instytutu HIVA na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Wraz z pozostałymi uczestnikami panelu szukali oni odpowiedzi na pytanie, czy Europa może przetrwać bez pracowników delegowanych.

Dostępne jest także nagranie z wieczornej Gali Labor Mobilis (w tłumaczeniu na język angielski). Można je obejrzeć tutaj.

 

V Europejski Kongres Mobilności Pracy dobiegł końca!

Poprzedni post

Przemówienie Prezesa Inicjatywy Mobilności Pracy Stefana Schwarza podczas V EKMP

Następny post