Inicjatywa Mobilności Pracy we francuskich mediach

We francuskich mediach ukazał się przełomowy materiał o dyrektywie. Francja usłyszała głos polskich przedsiębiorców, których reprezentowali Stefan Schwarz i Sebastian Filipek-Kaźmierczak – eksperci IMP. 

lib

 

We francuskich dziennikach i mediach elektronicznych ukazał się dziś przełomowy materiał poświęcony dyrektywie wdrożeniowej i związanym z nią zmianom. Tym samym Francja usłyszała głos polskich przedsiębiorców, których reprezentowali Stefan Schwarz i Sebastian Filipek-Kaźmierczak – eksperci IMP. 

 

Agence France Presse (AFP) – znana na całym świecie największa francuska agencja prasowa opublikowała dzisiaj materiał na temat dyrektywy wdrożeniowej. Artykuł „Pracownicy delegowani: Polski hydraulik ma nadzieję na lepsze” zawiera zdecydowane wypowiedzi zarówno pracowników, którzy wyrażają nadzieję, że dyrektywa będzie lepiej ich chronić jak i ekspertów z tej dziedziny.

 

Stefan Schwarz (IMP) przyznał w wypowiedzi dla AFP: To prawda, że problemy związane z delegowaniem są widoczne po obu stronach, dlatego dyrektywa z 1996 r. dotycząca delegowania rzeczywiście potrzebuje  przeformułowaniaJednym z takich problemów jest brak wypłacanych wynagrodzeń i wykorzystywanie pracowników przez nieuczciwych pracodawców, nielegalnych pośredników lub tzw. spółek skrzynek pocztowych z siedzibą w Polsce i na Cyprze.

 

W przeddzień wyborów europejskich słychać głosy domagające się restrykcji lub nawet zniesienia dyrektywy dotyczącej delegowania. Byłoby to jednak naruszeniem swobody świadczenia usług i swobodnego przepływu pracowników, która jest przecież jednym z filarów Unii Europejskiej.

 

Sebastian Filipek-Kaźmierczak (IMP) zaznaczył: Zarzuty dumpingu są czysto polityczne w kontekście kryzysu i bezrobocia w wielu krajach. Tak naprawdę we francuskich firmach budowlanych stale poszukują wykwalifikowanych i mobilnych pracowników, których brakuje na tamtejszym rynku. Francuscy pracodawcy są czasem w stanie zapłacić „polskiemu hydraulikowi” więcej  niż wynosi wynagrodzenie obowiązujące na rynku francuskim.

 

Tym samym otworzyliśmy nową debatę we francuskich mediach. Nie jest tajemnicą, że Francja widziała do tej pory w delegowaniu tylko dumping socjalny. Cieszymy się, że powoli udaje nam się to zmienić. Dzięki temu francuscy obywatele mogą poznać opinię innej strony na temat delegowania.

 

Pełen artykuł w języku francuskim znaleźć można tutaj.

 

źródło: inicjatywa.eu



Wróć do listy aktualności