Europejski Kongres Mobilności Pracy jest największym cyklicznym wydarzeniem w Europie, poświęconym tematyce delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń wszystkich stron zainteresowanych tematyką delegowania pracowników od biznesu przez organizacje pozarządowe, Państwową Inspekcję Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aż po środowisko akademickie i prawnicze.
Uczestnicy IV EKMP mają możliwość spotkania i skonsultowania swoich wątpliwości z ekspertami z Komisji Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego. Otrzymują konkretną wiedzę na temat obowiązujących przepisów, ich prawidłowej interpretacji i aktualnych wytycznych, którymi kierują się instytucje właściwe w zakresie egzekucji prawa regulującego delegowanie pracowników. Jest to wiedza, którą można wykorzystywać w codziennej działalności firmy. Uczestnicy uzyskają również odpowiedzi na pytania i rozwiązania konkretnych problemów, szczególnie w drugim bardziej warsztatowym dniu kongresu, na które nie mają szans otrzymać odpowiedzi nigdzie indziej.
Tegoroczny Kongres podzieliliśmy na dwa bloki tematyczne:
7 listopada 2016
W pierwszym dniu Kongresu zajmiemy się zagadnieniami mającymi bardziej polityczny charakter i dotyczącymi przyszłości delegowania pracowników. Chcemy skoncentrować się na trzech głównych tematach, które są obecnie najistotniejsze dla każdej firmy delegującej pracowników, a także dla polskiej gospodarki. Po pierwsze będzie to problematyka związana z implementacją dyrektywy wdrożeniowej 2014/67/UE do krajowych porządków prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji polskiej. Po drugie zagadnienia dotyczące tzw. Pakietu Mobilności, w ramach którego rozpoczęła się już procedura nowelizacji dyrektywy podstawowej 96/71/WE. Prace w tym zakresie trwają już w Parlamencie Europejskim i Radzie. Od naszych prelegentów będziemy starali się uzyskać informacje na temat kierunku zmian oraz przewidywanego terminu uchwalenia nowej Dyrektywy. Część czasu przeznaczymy również na omówienie podjętych działań, w związku z naruszaniem przez państwa członkowskie prawa unijnego i dyskryminowanie polskich firm usługowych przez zagraniczne instytucje kontrolne.
8 listopada 2016
Delegowanie pracowników w ramach swobody przepływu usług nie jest zagadnieniem łatwym. Prawo je regulujące jest niespójne i dostarcza pracodawcom wielu problemów w zakresie jego praktycznego stosowania. Problemy dotyczą wielu aspektów w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń i podatków, związanych ze świadczeniem usług poza granicami kraju. Praktycznym problemom prawnym poświęcimy cały drugi dzień Kongresu, w którym do Państwa dyspozycji będą eksperci z dziedziny prawa pracy oraz koordynacji ubezpieczeń społecznych. Skupimy się na prawidłowym rozumieniu i interpretowaniu przepisów obecnie obowiązującego prawa. Nie zabraknie także studiów przypadku, obrazujących newralgiczne problemy z zakresu delegowania pracowników, z którymi na co dzień borykają się przedsiębiorcy. Liczymy, że praktyczne warsztaty poprowadzi zgodnie z corocznym zwyczajem ekspert z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.