Europejski Kongres Mobilności Pracy jest największym cyklicznym wydarzeniem w Europie poświęconym tematyce delegowania pracowników i swobody świadczenia usług.
Czytaj więcejOrganizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy, organizacja zrzeszająca przedstawicieli nauki, biznesu i administracji, zajmująca się problematyką mobilności pracy, a w szczególności delegowania pracowników w ramach swobody świadczenia usług w UE.
Europejski Kongres Mobilności Pracy to forum wymiany wiedzy na temat zasad delegowania pracowników dla wszystkich zainteresowanych środowisk: administracji publicznej, biznesu, nauki, polityki, partnerów społecznych, prawników.
Aktualna lista prelegentów EKMP jest dostępna tutaj.
Uczestnicy EKMP otrzymują konkretną i aktualną wiedzę na temat obowiązujących przepisów, ich prawidłowej interpretacji oraz aktualnych wytycznych, którymi kierują się instytucje egzekwujące prawo regulujące zasady delegowania pracowników. W drugim dniu Kongresu, dedykowanym pracodawcom, uczestnicy otrzymują odpowiedzi na pytania i rozwiązania konkretnych problemów, których nie mają szans uzyskać nigdzie indziej.
Pierwszy dzień jest okazją do pozyskania wiedzy „z pierwszej ręki” na temat nowych zasad delegowania pracowników. Panele dyskusyjne dotyczą prowadzanych w poszczególnych krajach dyskusji o ochronie lokalnych rynków pracy przed „dumpingiem socjalnym” i przewagach komparatywnych usługodawców oraz ich pracowników. W panelach występują czołowi europejscy prawnicy, politycy i urzędnicy oraz przedstawiciele środowisk pracodawców i pracowników. Współorganizatorami pierwszego dnia są: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Delegowanie pracowników w ramach swobody świadczenia usług w UE jest rzadkim przykładem rozwiązania, na którym wszyscy korzystają. Poprawia konkurencyjność, kreuje miejsca pracy, prowadzi do stopniowego zbliżania poziomów zarobków i poziomów rozwoju gospodarczego między państwami o wysokich i niskich dochodach. Państwa wysyłające chroni przed drenażem wykwalifikowanych pracowników, a państwa przyjmujące przed obciążaniem ich systemów zabezpieczenia społecznego, infrastruktury socjalnej i usług publicznych. Wbrew obawom, nie powoduje dumpingu socjalnego ani „równania w dół”. Pozwala na lepszą alokację kwalifikacji w Europie i umożliwia konsumentom dostęp do usług, których nie świadczą lokalne firmy.
Mimo tych wszystkich oczywistych zalet, opinia publiczna w państwach starej Europy postrzega delegowanie pracowników jako źródło wielu problemów gospodarczych i społecznych: dumpingu socjalnego, lokalnego bezrobocia czy obniżania standardów socjalnych lub wręcz zamach na budowany przez lata model socjalny.
Zbadajmy wspólnie czy delegowanie pracowników i leżąca u jego podłoża swoboda świadczenia usług jest źródłem problemów, czy środkiem ich łagodzenia. Zadajmy pytanie o to skąd bierze się tak głęboka przepaść między korzyściami delegowania a jego postrzeganiem. Zapytajmy także o pierwsze efekty dyrektywy wdrożeniowej z 2014 roku, oraz o wpływ proponowanych przez Komisję zmian na swobodę świadczenia usług w UE.
Drugi dzień dedykowany jest pracodawcom, którzy w ramach swojej działalności delegują pracowników za granicę. W przypadku transgranicznego świadczenia usług znajomość aktualnej interpretacji przepisów dokonywanej przez urzędników i sądy jest kluczowa. Tymczasem niedookreśloność prawa stwarza problemy nawet z najbardziej podstawowymi pojęciami. Dlatego praktyczne warsztaty oparte są w dużej mierze na konkretnych przykładach, analizie przepisów i orzeczeń sądowych.
Program drugiego dnia obejmuje cykl praktycznych warsztatów, które tradycyjnie prowadzą wybitni eksperci i prawnicy z praktyką w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Jak co roku odbędzie się cieszący się ogromnym zainteresowaniem pracodawców warsztat prowadzony przez Naczelnik Annę Siwiecką z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.