Gość Specjalny V EKMP: prof. Danny Pieters
Podczas V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy mieliśmy zaszczyt gościć w Krakowie profesora Danny’ego Pietersa z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. Jako jeden z największych ekspertów w Europie w dziedzinie systemów ubezpieczeń społecznych, prof. Pieters zaprezentował przegląd najważniejszych problemów w toczącej się na ten temat debacie.
Delegowanie pracowników: choroba czy symptom?
Prof. Pieters przedstawił podstawowy, jego zdaniem, problem w przepisach o delegowaniu pracowników: chaos w zasadach dotyczących składek, rent i emerytur pracowników delegowanych. Z jednej strony, krajowe systemy zabezpieczeń społecznych są w Unii bardzo zróżnicowane. Z drugiej strony, pracownicy coraz częściej wykonują przynajmniej część swojej pracy w innym państwie członkowskim. Stąd techniczne dyskusje o wysokości składek i świadczeń wpływają bezpośrednio na rynek pracy w całej Unii Europejskiej.
Mobilność pracy – mobilność rent i emerytur
Jak zauważył nasz Gość Specjalny, dotychczas w Unii Europejskiej panowała zasada lex loci laboris – prawo ubezpieczeń społecznych podążało za pracownikiem. Obecne zmiany w rozporządzeniach UE mogą ten system znacząco zmienić. Mimo to, zdaniem prof. Pietersa, prawdziwy jednolity unijny rynek wymaga któregoś z odważnych rozwiązań:
- osobna kasa ubezpieczeń dla pracowników delegowanych z całej Unii
- powiązania ubezpieczeń społecznych z prawem podatkowym, a nie prawem pracy
- pozostawienie wolnego wyboru samym pracownikom.
Mimo, że każda z powyższych propozycji wydaje się zbyt ambitna politycznie, Danny Pieters podkreślił potrzebę śmiałych kroków w odpowiedzi na zmieniający się rynek pracy. Usługi świadczone zdalnie, coraz większa mobilność, zmiana struktury zatrudnienia – nie pozwalają Unii na bezczynność.
Podsumowując, nasz Gość zaznaczył, że kontrowersje wokół delegowania pracowników to tylko początek szerszej debaty o zabezpieczeniu społecznym w Europie. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniem prof. Pietersa w formie tekstowej i z jego nagraniem w języku angielskim.