logo-ekmp-pl logo-ekmp-pl--small
Aktualności

19 września 2017

Przygotowania do V edycji EKMP

Rozpoczął się niezwykle intensywny etap przygotowań do V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy.

Swój udział w panelach dyskusyjnych i praktycznych warsztatach potwierdziło już 17 prelegentów z 7 krajów UE. Wkrótce poznamy szczegółowy program wydarzenia, a na początku października rozpocznie się rejestracja uczestników.

Motywem przewodnim Kongresu będzie pytanie, czy delegowanie pracowników jest szansą dla słabszych, czy zagrożeniem dla silniejszych. Temat ten jest wyjątkowo aktualny – prace nad rewizją dyrektywy o delegowaniu pracowników w Parlamencie Europejskim są na ostatniej prostej. Na 16 października przesunięto głosowanie w tej sprawie w Komisji EMPL. Głosowanie plenarne najprawdopodobniej odbędzie się na przełomie 2017 i 2018 roku. W tym momencie toczy się polityczna rozgrywka, której celem jest wypracowanie kompromisu możliwego do zaakceptowania przez wszystkich zainteresowanych – państwa „starej” i „nowej” Unii, państwa wysyłające i przyjmujące pracowników delegowanych, pracodawców i pracowników. Jaki będzie wynik tej rozgrywki, który zdefiniuje ramy prawne swobodnego świadczenia usług na unijnym rynku w kolejnych latach? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć eksperci zaproszeni na Kongres.

Temat rewizji dyrektywy o delegowaniu pracowników, a także projektu zmian rozporządzeń koordynacyjnych 883 i 987 zdominuje pierwszy, plenarny dzień EKMP, który ma bardziej oficjalny i polityczny charakter. Drugi dzień jest natomiast dedykowany przede wszystkim pracodawcom wysyłającym swoich pracowników za granicę. Odbędą się wtedy praktyczne warsztaty, które poprowadzą prawnicy z praktyką w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz w państwach, do których polscy pracodawcy najczęściej delegują pracowników (Niemcy, Francja, Belgia).

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego jednym z głównych tematów V EKMP!

Poprzedni post

Konkretnie o delegowaniu pracowników tylko na V EKMP

Następny post