PL EN

Aktualności

Stanisław Szwed: „Na końcu stracą najbardziej pracownicy, których nowa dyrektywa pozbawi pracy”

Stanisław Szwed: „Na końcu stracą najbardziej pracownicy, których nowa dyrektywa pozbawi pracy”

Polska Agencja Prasowa opublikowała nagrany podczas IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy wywiad ze Stanisławem Szwedem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który był jednym z zaproszonych przez nas prelegentów.

Prowadzimy rozmowy, szukamy rozwiązań, ale na taki kształt dyrektywy  ze strony naszego państwa zgody nie ma. – mówił minister Szwed.

Minister kilkakrotnie podkreślał niekorzystność proponowanych przez Komisję Europejską rozwiązań dla naszej gospodarki, polskich przedsiębiorców i pracowników. Jesteśmy silnie zdeterminowani do utrzymania sprzeciwu wobec uchwalenia tej dyrektywy.

To nie znaczy, że nie widzimy mankamentów obecnych zasad, ale nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której przez jednostkowe przykłady cała branża poniesie straty. Na końcu najbardziej stracą pracownicy, których pozbawimy pracy. Wciąż jest olbrzymia różnica w płacach pomiędzy naszym krajem, a krajami do których delegujemy pracowników. Trudno skokowo wyrównać płace do poziomów, które obowiązują przykładowo we Francji lub Niemczech.

Tempo wprowadzania proponowanych rozwiązań zdaje się mieć nie tylko negatywny wymiar praktyczny i ekonomiczny. Dyrektywa umocni podział pomiędzy krajami zachodniej i wschodniej części Europy. Ułatwienie przepływu usług, który jest jednym z fundamentów funkcjonowania Unii Europejskiej, może doprowadzić do kolejnych wewnętrznych kolizji pomiędzy państwami Wspólnoty.

Myślę, że Komisji Europejskiej nie powinno dzisiaj zależeć na kolejnym konfliktowaniu się w ramach Unii Europejskiej. Mamy olbrzymi problem z migrantami, mamy olbrzymi problem z Brexitem – to może być kolejny punkt zapalny pomiędzy „starą Unią“, a państwami ze środkowo-wschodniej Europy. To nie jest dobre rozwiązanie. Powinniśmy szukać takich rozwiązań, które nie powodują napięć. – dodaje Minister.

AB

Dziękujemy za przesłanie adresu e-mail