logo-ekmp-pl logo-ekmp-pl--small
Aktualności

17 lipca 2017

Premier Mateusz Morawiecki zaproszony do otwarcia Sesji Plenarnej Kongresu

V Europejski Kongres Mobilności Pracy odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2017 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Planowane jest, że sesję plenarną pierwszego dnia otworzy Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki.

Współorganizatorem tegorocznej edycji EKMP będzie po raz pierwszy Ministerstwo Rozwoju.

Obawiamy się wprowadzania reguł protekcjonistycznych szczególnie wobec polskich firm, które znalazły już sobie rynek w zachodniej Europie. Nie do końca odpowiada nam sposób procedowania rewizji dyrektywy o delegowaniu pracowników przez Komisję Europejską, ponieważ głos szeroko zbudowanej przez nas koalicji (państw) nie został do końca uwzględniony w pracach nad tą dyrektywą mówił wicepremier Morawiecki.

W Parlamencie Europejskim i Radzie na ukończeniu są negocjacje nad zmianami zasad wysyłania pracowników za granicę. Rewizja dyrektywy o pracownikach delegowanych może pozbawić pracy nawet 900 tys. polskich specjalistów. Temat jest bardzo aktualny oraz szeroko dyskutowany również na zachodzie Europy. We Francji był mocno obecny podczas kampanii wyborczej, stał się też jednym z najważniejszych obszarów zainteresowania nowego prezydenta Emmanuela Macrona.

Tematyka V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy

Podczas Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy prelegenci będą poruszać temat problemów i zmian prawnych związanych z delegowaniem pracowników i możliwości ich rozwiązania. Uczestnikami dwóch dni Kongresu będą członkowie zarządów oraz właściciele firm świadczących usługi w Unii Europejskiej, reprezentujący takie branże jak konstrukcyjna, opieki domowej nad osobami starszymi, budowlana czy transportowa. W roli prelegentów wystąpią przedstawiciele rządu i instytucji unijnych, badacze oraz przedstawiciele najważniejszych międzynarodowych oraz polskich instytucji, w tym Komisji Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Inspektoratu Pracy.

Kongres jest wydarzeniem różnorodnym. Pierwszego dnia będzie można spotkać osoby decydujące o zmianach w prawie. To ich decyzje będą miały wpływ na działalność przedsiębiorstw świadczących usługi na rynku europejskim. Gośćmi tego dnia są eurodeputowani, przedstawiciele rządu i administracji publicznej. To także czas dla przedsiębiorców i pracowników na zaprezentowanie swoich opinii i stanowisk. Wieczorem pierwszego dnia Kongresu podczas uroczystej Gali odbędzie się wręczenie Nagrody Honorowej Labor Mobilis. U jej podstaw leży idea docenienia osób, które w sposób szczególny wyróżniły się na polu promowania oraz wspierania mobilności pracy i usług na europejskim rynku wewnętrznym. Laureatami poprzednich edycji nagrody zostali europosłanka Danuta Jazłowiecka, minister Radosław Mleczko oraz komisarz László Andor.

Drugi dzień jest dedykowany przede wszystkim przedsiębiorcom świadczącym usługi poza granicami Polski – wnioskującym na co dzień druki A1 czy odpowiedzialnym za kontakt z instytucjami kontrolnymi w krajach przyjmujących. Warsztaty prowadzone będą przez doświadczonych prawników z różnych krajów członkowskich UE.

Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy – największy w Europie think tank specjalizujący się w problematyce delegowania pracowników.

Zdjęcie: Ministerstwo Rozwoju

V Europejski Kongres Mobilności Pracy - znamy datę!

Poprzedni post

Delegowanie pracowników: szansa dla słabszych czy zagrożenie dla silniejszych?

Następny post