logo-ekmp-pl logo-ekmp-pl--small
Aktualności

24 lipca 2017

Delegowanie pracowników: szansa dla słabszych czy zagrożenie dla silniejszych?

Zasady delegowania pracowników zmieniają się obecnie częściej niż kiedykolwiek w przeszłości. Zarzuty stawiane przez zachodnioeuropejskich polityków pracodawcom z biedniejszych państw członkowskich zachęcają Komisję Europejską do systematycznego zaostrzania przepisów. Najnowszy projekt Komisji Europejskiej, który zakłada, że pracownik delegowany, czyli wysłany czasowo przez pracodawcę do pracy w innym kraju UE, ma otrzymywać wynagrodzenie wyliczane według tych samych zasad, jakie otrzymują pracownicy lokalni, wzbudza coraz więcej dyskusji oraz emocji.

Projektowi sprzeciwia się Polska, bo uważa, że uderzy on w konkurencyjność polskich firm i miejsca pracy. Rządy państw Europy Środkowej i Wschodniej jednoczą się w obronie swojej konkurencyjności. Coraz bliższy wydaje się być jednak scenariusz podziału Europy na silnych i bogatych, którzy będą narzucać korzystne dla siebie zasady dostępu do unijnego rynku słabszym i biedniejszym. W tym politycznym sporze fakty, a przede wszystkim los pracowników i ich pracodawców mają coraz mniejsze znaczenie. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i pozostaje do rozstrzygnięcia podczas Prezydencji Estonii.

Temat przewodni V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy

Delegowaniu pracowników będzie tradycyjnie poświęcony odbywający się 20-21 listopada 2017 roku V Europejski Kongres Mobilności Pracy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie hasło: „Delegowanie pracowników: szansa dla słabszych czy zagrożenie dla silniejszych?”.

Tradycyjnie pierwszy dzień Kongresu będzie miał charakter plenarny, drugi natomiast będzie praktyczny i dedykowany przede wszystkim biznesowi. Gośćmi Kongresu oprócz przedstawicieli instytucji europejskich oraz rządu będą także prawnicy oraz przedstawiciele świata nauki. Głos w dyskusji zabiorą przedstawiciele pracodawców i pracowników.

Najlepsi prawnicy z państw członkowskich, do których polskie firmy najczęściej delegują pracowników, specjalizujący się w europejskim prawie pracy i ubezpieczeń społecznych, poprowadzą dla uczestników drugiego dnia Kongresu warsztaty. Pracodawcy otrzymają w ich trakcie odpowiedzi na pytania, które na co dzień zadaje sobie każdy, kto deleguje pracowników. Wiele firm ma problem z dostępem do merytorycznej wiedzy w tym zakresie. W internecie krąży wiele wprowadzających w błąd informacji na ten temat. Podczas warsztatów każdy znajdzie coś dla siebie: uzyska podstawową ogólną wiedzę, jak i zaawansowaną dopasowaną do konkretnej branży czy porządku prawnego państwa przyjmującego.

Przewidujemy, że ze względu na okres najbardziej intensywnych prac w Parlamencie Europejskim i Radzie nad rewizją Dyrektywy o delegowaniu pracowników, w tegorocznej edycji weźmie udział rekordowa liczba uczestników. Będą to w szczególności przedsiębiorcy świadczący usługi transgraniczne w ramach rynku wewnętrznego UE.

Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy – największy w Europie think tank zajmujący się problematyką delegowania pracowników.

 

Premier Mateusz Morawiecki zaproszony do otwarcia Sesji Plenarnej Kongresu

Poprzedni post

Uwaga! Komitet organizacyjny podjął decyzję o zmianie daty Kongresu

Następny post